To Help Africa | Misjonera 04 – 13.01.2020
17594
post-template-default,single,single-post,postid-17594,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Misjonera 04 – 13.01.2020

Misjonera 04 – 13.01.2020

Czas na kilka słów podsumowujących wyjazd do Tanzanii. Nie odzywałam się, gdyż musiałam ochłonąć i nabrać dystansu do ostatniego wyjazdu, pozbyć się zmęczenia i nadmiaru emocji.
Ten wyjazd niespodziewanie okazał się dla mnie najtrudniejszą misjonerą. Było mnóstwo spotkań z władzami lokalnymi związanych z realizacją bieżących projektów, jak również tych które planujemy wdrożyć w życie. To głównie spotkania z Naczelnikem Urządu Miasta, Ministerstwem Edukacji, Szefem obszaru Kwamneke, Ordynatorem Szpitala w Handeni, spotkania z rodzicami naszych uczniów, firmą od fotowoltaiki. Odwiedziałam też część rodzin objetych programem adopcji serca, oraz zweryfikowałam kolejne dzieci potrzebujące wsparcia. Byłam tam na miejscu 8 dni, co spowodowało pracę pod ogromną presją czasową, co zapewne miało ogromny wpływ na moje emocje. Nie miałam czasu dla dzieci i pracę z nimi – z tego powodu czuję największy niedosyt.

Był to również bardzo efektywny wyjazd, który przyniósł dużo radości dzieciom i lokalnej społeczności. Mieliśmy bardzo wyjątkowych gości z Polski. Nasze koleżanki wraz z 7 letnim synkiem zdecydowały się odwiedzić „swoje dzieci”, którym pomagają od roku i pozostać w buszu 3 dni.
To było duże doświadczenie dla nas wszystkich i ogromna niespodzianka dla masajskich dzieciaków, które starały się, aby ich gość nie zaznał nudy:)
Podczas naszej wizyty wszyscy uczniowie dostali koszulki z logo szkoły, worki/ plecaki, buciki i zeszyty.

Dla jednej z uczennic zakupiliśmy rower, dziewczynka wraz ze swoją siostrą pokonywała każdego dnia półtoragodzinną drogę przez busz aby dostać się do szkoły. Dla 9 dzieci dzieci zakupiliśmy mundurki (4 stycznia było oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego)

To już trzeci kwartał kiedy dzieciaki w ramach programu adopcji i rozwoju przedsiębiorczości dostały kozę, a 13 rodzin materace.

Dzięki Fundacji Dzieci Afryki przekazaliśmy 20 filtrów do uzdatniania wody z „jeziora”, zakupionych z 1% podatku.Niestety filtry pracują dość wolno, gdyż woda jest bardzo zanieczyszczona. Ich wydajność bez czyszczenia to niecałe 2 litry na godzinę więc trzeba je czyścić dość często, żeby uzyskać trochę więcej wody.

Jeśli chodzi o najbliższe plany – te bardziej i mniej realne – jest ich dużo:

  • budowa filtrów i stacji paneli solarnych do naszej studni (jeśli dostanę dotację), niestety mamy wodę niezdatną do picia. MSZ ma czas na rozpatrzenie wniosku do 31 marca 2020. Jeśli dostaniemy dotację to również powstanie kolejna studnia w wiosce Antakae.
  • dokończenie budowy czwartej klasy ( mamy plan skończyć do końca marca). Budowa sfinansowana z 1% podatku i przez Fundację Dzieci Afryki.
  • zorganizowanie safari szkolnego dla wszystkich uczniów powyżej 9-go roku (czerwiec 2020)
  • rozpoczęcie budowy kolejnych 3 klas szkolnych , co zamknie temat szkoły podstawowej w okręgu Kwamneke (planowane ukończenie inwestycji 2021)

Dodatkowo myślę o założeniu oświetlenia i okiennic do szkoły, doposażenie szkoły w materiały edukacyjne, kontynuacji rozwoju przedsiębiorczości

Raz jeszcze dziekuje za wielką pomoc jaka Państwo niesiecie i pozdrawiam serdecznie

Iwona Kreczmanska